ОСНИВАЊЕ 

ЈУ Центар за културу основан је 1990. године одлуком Скупштине општине, настао је из дотадашнње Самоуправне интересне заједнице за културу и образовање.

Установа реализује различите програме из свих области културно-умјетничког стваралаштва, а бави се заштитом и очувањем културне баштине.

КУЛТУРНО  – УМЈЕТНИЧКА ДЈЕЛАТНОСТ

У склопу културно – умјетничких дјелатности одржавају се позoришне представе, концерти, гостовања фолклорних друштава, књижевне вечери, промоције књига, ликовне колоније, изложбе слика, јавне трибине…

ТРАДИЦИОНАЛНЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ

„Пјесничка ријеч на извору Пиве“ одржава се сваке године више од пола вијека Утемељио је пјесник из Пиве Коста Радовић (1936 – 2019) и једна је од најстаријих у Црној Гори. Ова својеврсна смотра пјесника окупља најзначакнија имена југословенске и црногорске књижевности, а посебна пажња посвећује се афирмацији младих стваралаца. У склопу манифестације одржавају се: изложбе акдемских сликара са простора бивше СФРЈ, симпозијуми о стваралаштву истакнутих пјесника из региона, завичајне вечери пјесника из Пиве, промоције књига, поетске вечери. Манифестацију карактеришу и конкурси за младе пјеснике који носе имена Спасоја Паја Благојевића и Радула – Жељка Дамјановића, пјесника из Пиве који су страдали у саобраћајној несрећи код Вишеграда. Ријеч је о конкурсима за младе пјеснике (до 27 година) са територије бивше Југославије и ученике основних и средњих школа

Пјеснички сусрети „Тара без граница“ организују се 24 године на саставцима  Пиве и Таре на Шћепан Пољу. У склопу те манифестације су ликовна колонија сликара из региона, промоције књига, поетске вечери…

Центар за културу сваке године организује 7. јуна у Долима Помен жртвама фашистичког терора. На тај дан фашисти су 1943. године у Долима убили више од 500 Пивљана, међу којима је било више од стотину дјеце. Помен се организује у сарадњи са Епархијом будимљанско-никшићком.

Сваке године Центар организује Светосавску академија као и Смотру рецитатора  ученика из Пиве,.

У саставу Центра су библиотека и Културно-умјетничко друштво „Пива“.

БИБЛИОТЕКА

Библиотека има више од 12 хиљада књига из разних области – монографске публикације, разне романе, историјске публикације, бестселере, школске лектире—

У склопу библиотеке су легат др Обрена Благојевића са око 4.000 књига и легат Љубомира Полексића са око 1.500 књига.

Библиотека је смјештена у Дому културе, има читаоницу и уврштена је у COBIS систем библиотека,

КУЛТУРНО-УМЈЕТНИЧКО ДРУШТВО „ПИВА“

Културно-умјетничко друштво “Пива” основано је 1994-е године са циљем да истражује културну баштину и народне обичаје, те да их чува тако што их сценски обликује и презентује. За готово три деценије са великим успјехом је развијало и промовисало традицију, обичаје и културно  насљеђе Пиве и Старе Херцеговине. Кроз дјеловање фолклорног ансамбла, пјевачке групе, секције гусала и двојеница, КУД чува и његује посебност обичаја, игара ,епске поезије и старог пјевања у Срба.

Квалитет кореографија,посебност и изворност чине овај КУД јединственим ,јер се заиста више нигдје не могу видјети извођења старих игара као што су; Ђидије, Царе Перо, Жетелачко коло, у Ивана господара, Заплет коло, Бостан башта, Маглица, Фалцер, Лаке ноћи, Јустиња итд.

Друштво је обављајући своју културну мисију освојило многобројне награде и признања,од којих су најзначајнија:

  • награда за најбољи документарни филм “Пивска свадба” у Прохору Пчињском  1997. године,
  • награда за најбољи документарни филм “Божић у Пиви” у Београду 1998. године,
  • прво мјесто за сценски приказ кореографије “Пивска свадба” у Теслићу на фестивалу Свесрпског изворног стваралаштва 2002. године,
  • прво мјесто у пјевању херцеговачке ганге у Гацку 2000. године,
  • прво мјесто на фестивалу “Старо пјевање у Срба”у Источном Сарајеву 2009. године,
  • прво мјесто за умјетничко сценски дојам на Ђурђевданском фестивалу фолклора у Источном     Сарајеву 2013. године,
  • прво мјесто на фестивалу “Селу у походе” у категорији мушких пјевачких група у Ивањици 2014.  године,
  • прво мјесто на сабору “Старо пјевање у Срба” у категорији мушких пјевачких група,и прво мјесто за народну ношњу у Доњој Сопотници код Н.Горажда 2014. године,
  • прво мјесто у категорији свирање на двојеницама у Доњој Сопотници код Н.Горажда 2014. године,
  • мајсторско писмо као троструки побједници Фестивала „ Старо пјевање у Срба“ У Новом Горажду 2015. године,
  • специјалну награду ,,Жан Пјер Роше„за посебност и аутентичност приказа традиције на међународном фестивалу фолклора у Пољској , Закопане 2021.
  • прву награду у категорији вокалних солиста за пјевање уз гусле на  међународном фестивалу фолклора, Закопане 2021.
  • златну плакету за освојено прво мјесто у категорији мушких пјевачких група на фестивалу изворног пјевања у Војковићима-Источно Сарајево 2021. Године.

Чланови КУД-а су били више пута прваци на првенствима гуслара на државним и регионалним такмичењима. У 2012-ој години мушка пјевачка група КУД-а је објавила аудио CD изворних пјесама “Пиво водо пјесмо разонодо”, који је промовисан са великим успјехом и оцијењен од етномузиколога као изузетно вриједно остварење у области очувања старог пјевања.

Осим првог ансамбла у КУД-у дјелује и успјешно ради и Подмладак који је такође освајао разне награде у Србији, Републици Српској и Бугарској. Подмладак његује стилизовани фолклор Црне Горе и земаља Балкана и база је из које први ансамбл обнавља чланство. Ово је  мјесто за развој и његовање културе и традиције код најмлађих.

КУД окупља око 100 активних чланова који се припремају за наступе и гостовања у просторијама Центра за културу који је и оснивач Друштва.

Промоција и размјена културног богатства Пиве и сарадња са другим друштвима основни је циљ и приоритет КУД-а “Пива”, јер се на тај начин упознају други народи и обичаји и стичу нови пријатељи.

ИЗДАВАЧКА ДЈЕЛАТНОСТ

Издавачка дјелатност је важан аспект укупне дјелатности Центра. Сваке године штампају се награђени рукописи са конкурса „Спасоје Пајо Благојевић“ за младе пјеснике до 27 година из региона, Зборници радова са симпозијума са Пјесничких сусрета, књига поезије истакнутих стваралаца из Пиве…